Росія ціленаправлено вбиває українських журналістів, — Жанна Кавельє
Джерело: detector.media
Російська влада не надає доступ до медичного забезпечення політв'язням
Росія ціленаправлено вбиває українських журналістів, руйнує телевізійні вежі, розповсюджує неправдиву інформацію і плутає інформацію на окупованих територіях.
Про це під час заходу «Журналісти мають значення: Заклик до звільнення українських журналістів, утримуваних у полоні Російською Федерацією» у ПАРЄ заявила керівниця відділу Східної Європи та Центральної Азії «Репортерів без кордонів» Жанна Кавельє.
«Росія ціленаправлено вбиває українських журналістів, руйнує телевізійні вежі, розповсюджує неправдиву інформацію і плутає інформацію на окупованих територіях.19 українських журналістів з 40, які сьогодні утримуються в Росії, а також на тимчасово окупованих Росією українських територіях — це найвищий показник ув’язнених міжнародних журналістів у світі. Російська юридична система підтримує це зловживання політичної сили й вона використовує неточні закони та сфабриковані звинувачення в екстремізмі, щоб утримувати журналістів у в’язниці», – каже Кавельє.
За її словами, Росія, окупувавши Крим у 2014 році, методично зупиняла роботу медіа. Понад 12 українських журналістів, які там перебувають, вони ізольовані від зовнішнього світу, від родин.
Також російська влада не надає доступ до медичного забезпечення своїм в’язням.
«Наприклад Ірина Данилович, її стан здоров’я погіршується через те, що Росія відмовляється надавати допомогу медичну.
Також адміністратори телеграм-каналів були затримані у Мелітополі наприкінці літа 2023 року і ми досі не знаємо, де вони утримуються. їх змусили зробити підроблені заяви. Наша організація закликає асамблею засуди російські методи. Росія має звільнити українських та міжнародних медіа професіоналів та інших журналістів, які зараз перебувають у незаконному ув’язненні в Росії», – наголосила керівниця відділу Східної Європи та Центральної Азії «Репортерів без кордонів».
У свою чергу заступник генсека РЄ Бйорн Берге заявив, що Росія, розпочавши повномасштабне вторгнення в Україну, відкрила двері тим речам, які Європа сподівалась більше ніколи не побачити.
«Цілеспрямовані вбивства цивільних, тортури, знущання, зґвалтування, викрадення дітей, журналістів, цивільних. Багато хто втрачає безпеку, втрачає житло, порушуються норми цивілізації. Окрім цього журналісти й представники медіа ціленаправлено викрадаються, вбиваються. Журналісти є ключовим фактором, щоб інформувати нас про реальність та розповідати історії, вони є основою демократії. Вони виконують ключову роботу в усіх країнах, включаючи контекст війни. Тут у Раді Європи ми маємо робити все, що від нас залежить, щоб захищати їхні права. Об’єднаймося і засудимо те, як Росія не дотримується прав людини та працює проти журналістів, утримує цивільних людей. Ми закликаємо до негайного звільнення їх з полону. Також хочу висловити свою підтримку і співчуття рідним і близьким тих, хто утримується у полоні. Нам важко уявити, що вони відчувають», – каже Бйорн Берге.
Президент Парламентської асамблеї Ради Європи Теодорос Русопулос каже, що перша жертва війни — це правда і це ціль кожного тоталітарного режиму.
«Правда є ціллю Володимира Путіна. Він цілить у правду і стародавні греки говорили, що дуже просто убити посланця і якраз тут йдеться, що дійсно він вбиває тих, хто доносить меседж, посланців. Я багато разів був на лінії фронту. Мене двічі ледь не вбили. Я бачив як багато вбивали або ранили моїх колег біля мене. Я був у 90-х роках у зоні війни і завжди все повторюється. Журналістів вбивають, вони є цілями і саме свобода слова є ціллю війни. Ми маємо захищати журналістів. Ми всі єдині і ми захищаємо спільні цінності: демократію, свободу слова та верховенство права», – наголосив Русопулос.
Захід «Журналісти мають значення: Заклик до звільнення українських журналістів, утримуваних у полоні Російською Федерацією» відбувся під час сесії Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) у Страсбурзі, Франція. На заході були, зокрема, присутні новообраний генсек Ради Європи Ален Берсе, постійний представник України при Раді Європи Борис Тарасюк, Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, народна депутатка Євгенія Кравчук, голова Наглядової ради Суспільного, заступниця шефредактора «Детектора медіа» Світлана Остапа, керівниця відділу моніторингу свободи слова Інституту масової інформації (ІМІ) Катерина Дячук, дружина Владислава Єсипенко — Катерина, колега Дмитра Хилюка Наталія Богута.
Захід організував проект Ради Європи «Захист свободи слова та свободи медіа в Україні».
Нагадаємо, що Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець раніше заявив, що Росія вчинила вже понад 600 злочинів проти українських журналістів та медіа з початку повномасштабного вторгнення. 82 медійники були вбиті, 34 поранені, 14 журналістів зникли безвісти, а 25 незаконно утримуються Росією.