Дивись українське: п’ять фільмів до Дня Незалежності

Фото: кадр з фільму “День Незалежності”

В Україні 24 серпня щороку відзначають День Незалежності. Це свято стало сакральним для багатьох громадян нашої країни. Ба більше, після початку російсько-української війни у 2014 році. З того часу тема боротьби українського народу за свободу стала чи не центральною в українському кіно.

Так, “Прямий” до 33-річчя Незалежності України підготували добірку фільмів про те, якою ціною дається нам свобода.

День Незалежності 

Документальний фільм режисера Володимира Тихого, який був знятий протягом 24 серпня 2022 року. Стрічка зображує один День Незалежності очима працівників Державної служби України з надзвичайних ситуацій, відповідальних за ввімкнення сигналу тривоги в столиці, “пляжних”патрульних з Одеси, операторки протитанкового комплексу, мінометної батареї, штурмовика ЗСУ, 14-річної прибиральниці пабу в Харкові, художниці з Києва та народного депутата, який стояв на початках проголошення незалежності України.

Всіх героїв фільму обʼєднує перший після повномасштабного вторгнення День Незалежності України, який уже ніколи не буде схожим на минулі.

“Кіборги”

Фільм “Кіборги” є воєнною драмою від режисера Ахтема Сеітаблаєва. Її зняли на основі свідчень військових, які героїчно обороняли Донецький аеропорт протягом 242 днів, за що їх і називали кіборгами. Цікаво, що першими глядачами цієї стрічки у 2017 році були захисники Маріуполя.

“Будинок зі скалок”

Це документальний фільм 2022 року данського кінорежисера Сімона Леренга Вільмонта. Його майже два роки знімали на сході України. В основі фільму лежать історії дітей з дитячого будинку у Лисичанську, розташованого за 20 кілометрів від тогочасної лінії фронту. У 2022 році цю стрічку номінували на “Оскар” у категорії “Найкраще документальне кіно”.

“20 днів у Маріуполі” 

В основі фільму — відео, зняте командою інформаційного агентства Associated Press, режисером Мстиславом Черновим, фотографом Євгеном Малоліткою та продюсеркою Василиною Степаненко в оточеному російськими військами Маріуполі. Вони прибули в місто за кілька годин до російського вторгнення і залишили його зеленим коридором через 20 днів. Їм вдалося вивезти весь відзнятий матеріал, зафіксувавши розстріли цивільних, дітей, братські могили та обстріл пологового будинку.

Прем’єра стрічки відбулася на фестивалі незалежного кіно Санденс у січні 2023 року. Також 11 березня 2024 року “20 днів у Маріуполі” нагородили премією Оскар в номінації “найкращий повнометражний документальний фільм”.

“Мирний-21”

“Мирний-21” є ще однією роботою режисера Ахтема Сеітаблаєва. Події стрічки розгортаються у Луганську влітку 2014 року. Головний герой цієї воєнної драми — командир Луганського прикордонного загону Сергій Дейнеко, який вирішує тримати оборону і разом з підлеглими робить все, “щоб не було так, як у Криму”.

Знімання фільму відбувались восени 2021 року, прем’єра мала відбутись 21 квітня 2022 року, але через повномасштабне вторгнення тоді вона не відбулась. Також режисер Ахтем Сеітаблаєв, актори Максим Девізоров, Олексій Тритенко перебувають у лавах ЗСУ. А для актора Павла Лі роль у “Мирному 21” стала останньою: він загинув в Ірпені у березні 2022 року, допомагаючи евакуювати людей.

Джерело: prm.ua